Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stř. Evropa-Alpské země

17. 5. 2007

 

Střední Evropa (Alpské země)

Většina encyklopedií definuje střední Evropu jako:

Alpské Země

Švýcarsko (Bern)

Německo (Berlín)

Rakousko (Vídeň)

Slovinsko (Lublaň)

 

Visegrádská  čtyřka

Polsko (Varšava)

Česko (Praha)

Slovensko (Bratislava)

Maďarsko (Budapešť)

Švýcarsko

Švýcarsko sousedí s Německem, Rakouskem, Lichtenštejnskem, Francií a Itálií. Ve Švýcarsku se mluví třemi hlavními jazyky-Francouzky, německy a italsky. Většina Švýcarů mluví německy,mnozí ovšem ovládají ještě jeden z dalších jazyků.

Rakousko

Každý pátý Rakušan žije ve Vídni, v hlavním městě Rakouska. Vídeň bývala sídelním městem veliké rakousko-uherské monarchie. Svůj význam si zachovala i dnes, neboť zde sídlí řada organizací spojených národů.

Německo

Německo hraničí s Nizozemskem , Belgií a Lucemburskem  na západě, s Francií na jihozápadě, se Švýcarskem a Rakouskem na jihu, s Českem a Polskem  na východě a s Dánskem na severu.

Ze severovýchodu má Německo přístup k Baltskému moři, ze severozápadu k Severnímu moři. Celková délka pobřeží je 2389 km.

  • Nejníže položené místo: Neuendorf bei Wilster −3,54 m n. m.

  • Nejvýše položené místo: Zugspitze 2962 m n. m.

Slovinsko

Slovinsko je mořský stát na pomezí Balkánu a střední Evropy. Jeho rozloha je 20 253 km2. Severní část země zasahuje do jižní části Alp, východní oblast Prekmurje do Panonské nížiny a jihozápadní pobřežní část zahrnuje i část Istrie.

Kolem poloviny Slovinska (10 124 km²) je pokryto lesními porosty (po Finsku a Švédsku třetí nejzalesněnější stát Evropy). Na některých oblastech se zachovaly původní lesy, největší v Kočevje. Zatravněné porosty pokrývají 5 593 km² země, pole a zahrady 2 471 km², sady 363 km² a vinohrady 216 km².